piggybank

Ile kosztuje walka o odszkodowanie?

Jedną z podstawowych kwestii, która odstrasza poszkodowanych od dochodzenia swoich roszczeń są koszty postępowania. Jednakże, czy słusznie?

Oczywistym jest, że w celu uzyskania odszkodowania najlepiej zwrócić się do profesjonalistów, ponieważ nawet jeśli sprawa nie zostanie skierowana na drogę sądową, warto jest mieć pomoc osób, które się na tym znają. Poszkodowani często obawiają się wysokich kosztów pomocy prawnej zupełnie bezpodstawnie.

Po pierwsze, wiele kancelarii specjalizujących się w pomocy przy uzyskaniu odszkodowania pobiera wynagrodzenie jedynie w formie prowizji od otrzymanej kwoty. Dlatego jeśli sprawa będzie przegrana, nie będziesz zmuszony zapłacić ani złotówki.

Po drugie, jeśli sprawa trafia na drogę sądową, w pozwie zamieszcza się wniosek o zasądzenie kosztów postępowania, w tym kosztów zastępstwa procesowego od strony przeciwnej. Wówczas, jeśli sprawa potoczy się pomyślnie, najczęściej to pozwany jest zmuszony uiścić koszty postępowania.

Po trzecie, w sytuacji kiedy poszkodowany znajduje się w ciężkiej sytuacji finansowej i odpowiednio wykaże, że nie jest w stanie ponieść kosztów wytoczenia powództwa bez uszczerbku na utrzymaniu rodziny, sąd może go zwolnić od ponoszenia tych kosztów w całości lub w części.

Warto pamiętać, że istnieją możliwości, które pozwolą Ci dochodzić swoich praw bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów.