Nieudana operacja plastyczna- czy można otrzymać odszkodowanie?

W ostatnich latach medycyna estetyczna staje się w Polsce co raz bardziej popularna, dlatego również problem nieudanych operacji plastycznych się popularny. Jak ocenić czy należy nam się odszkodowanie?

Przede wszystkim, trzeba być bardzo uważnym już przed zabiegiem, gdyż wówczas pacjenci muszą podpisać dokument, w którym potwierdzają, iż są świadomi możliwości wystąpienia danych skutków ubocznych i oświadczają, że z powyższego tytuły nie będą mogli dochodzić odszkodowania od lekarzy, kliniki ani ubezpieczyciela. Jest to bardzo istotny element, przy tego typu zabiegach, ponieważ brak prawidłowego poinformowania pacjenta włącza odpowiedzialność odszkodowawczą wskazanych podmiotów.

Jeśli podpisaliśmy oświadczenie i zostaliśmy prawidłowo poinformowani o wszystkich możliwych skutkach ubocznych sprawa jest nieco trudniejsza. Jednak, jeśli zabieg został wykonany oczywiście nieprawidłowo, a otrzymany efekt jest daleki od zamierzonego- pacjent będzie mógł skierować roszczenie odszkodowawcze. Warunkiem otrzymania odszkodowania jest zaistnienie uszczerbku na zdrowiu.
Ponadto, nawet pomimo wystąpienia jednego ze skutków ubocznych, na które się „zgodziliśmy” – istnieje szansa na otrzymanie odszkodowania, jeśli jego wystąpienie jest spowodowane zawinionym działaniem lub zaniechaniem lekarza.

Ważne, aby w razie zauważenia skutków operacji, które nie powinny nastąpić, udać się do lekarza, aby dysponować dokumentacją medyczną na dowód zarzucanych błędów Bez tego, nawet w najbardziej oczywistej sprawie może być trudno udowodnić odniesioną szkodę.

Sprawy związane z błędami w sztuce lekarskiej są zazwyczaj bardzo zawiłe i trudne dla osoby, która się w tym nie specjalizuje, ponieważ wymagana jest szczegółowa wiedza z zakresu medycyny oraz prawa. Najlepiej od razu udać się do profesjonalistów.